Най-смислената диета

Последствията от необмисленото хранене


49% от българите имат наднормено тегло или затлъстяване според индекса за телесна маса.  Едва 35% обаче
смятат, че са по-пълни от нормалното. Въпреки сериозните здравословни последствия, хората все още не могат да осъзнаят важността на тези проблеми.

Това показват резултатите от Национално проучване върху
наднорменото тегло на социологическата агенция МБМД.

Също така много от тези, които не умират преждевременно, не се радват на безболезнена старост, без ограничения и инвалидност.

Твърди се, че над 80% от населението консумира прекомерни
количества сол. Нещо, което повечето не осъзнават е, че над 75% от нужната сол на организма е добавена предварително в храните, дори без да осоляват ястията си.

Диетолозите твърдят, че 3/4 от всички ракови заболявания могат да бъдат предотвратени чрез здравословно хранене и смислена диета. Тя може да предпази от диабет, остеопороза,
сърдечно-съдови заболявания, инсулт и др., както и да спомогне да се чувствате много по-добре всеки ден.

Коя е най-смислената диета?


Смислената диета със сигурност не представлява строги ограничения, които обещават бързи резултати за кратко време или ви карат да се лишавате на 100% от храните, които обичате.

Диетата често се свързва с режим за сваляне на излишно тегло, но всъщност представлява храната, която консумираме в рамките на 24 часа, една седмица, един месец или друг период от време. Няма по-смислена диета от тази, която насърчава добро и оптимално здраве.

Групи чисти храни


Диетата трябва да включва няколко групи храни, защото една единствена група не може да предостави всичко, (протеин, въглехидрат, мазнини, фибри, витамин и минерали) от което един човешки организъм се нуждае. Така ще създадете вкусна и здравословна диета, която да е добра както за тялото, така и за ума ви.

Как да се храним здравословно?


Една от многобройните ползи на
непреработените храни е, че доставяйки различни по вид макро (хранителни вещества) и микронутриенти (витамини и минерали) се забавя покачването на кръвната захар (обикновено се наблюдава при консумация на силно преработените храни).

А самото редовно повишаване на кръвна захар, от своя страна се свързва със складиране на мазнини и покачване на
излишно тегло, бърз спад на енергия и тонус след хранене, риск от болести като диабет и др. Ето и основните групи чисти храни:

▶ Чисти меса (без кожа / с изрязани мазнини) – източници главно на протеин;

▶ Риба (като сьомга, пъстърва, херинга) – източници главно на протеин, ненаситени и омега3 мазнини;

▶ Разнообразие от зеленчуци – източници на фибри, витамини и минерали.

▶ Пълнозърнести храни (като овесени ядки, кафяв ориз и див ориз, киноа) – източници главно на комплексни въглехидрати, витамини и минерали;

▶ Сурови ядки и семена (бадеми, лешници, лен, слънчоглед, елда) – източници главно на мазнини, витамини и минерали;

▶ Растителен протеин (като боб и леща) – източници главно на сложни въглехидрати, фибри и протеин;

▶ Ограничени количества плодове – източници главно на  фибри, витамини и минерали;

▶ Ограничени количества млечни продукти – източници на витамини, минерали и балансирано количество протеин, въглехидрат и мазнини.

Както може би забелязвате, когато една храна не е променена по състав изкуствено, тя не съдържа само протеини, само въглехидрати или само мазнини.

Смята се, че това е и една от причините тези храни да действат толкова добре върху организма ни и да позволяват положителни здравословни промени, независимо какви са целите ни.

Какво да пием?


Консумацията на вода също има основна роля когато говорим за смислена диета. Тя  спомага пречистването от отпадъчни продукти и токсини, които причиняват умора, липса на енергия, главоболие и др. Установено е, че в повечето случаи, чувството за жажда може да бъде объркано с това за глад, така че добрата хидратация ще спомогне да правите по-здравословни хранителни избори. Ако имате нужда да добавите вкус към водата си, добавяйте резен лимон, лайм, краставица или натурален чай.

Както може би сте забелязали, в най-смислената диета никъде не се препоръчва сериозно ограничение в калориите или гладуване, за да намалите или поддържате оптимално
тегло и добро здраве. Вместо това е най-рационално
постепенно да добавяте здравословни храни, изключвайки нездравословните (отново постепенно) от менюто си. Комбинирайки с умерена двигателна активност, желаните резултати няма да закъснеят.