Висцерални мазнини

Вредата от коремните мазнини


Мазнините в областта на корема са така наречените висцералните мазнини, които се различават от подкожните мазнини. С други думи, това са мазнини, които се съхраняват по-дълбоко в тялото и обгръщат органите. Висцералните мазнини са по-вредни за здравето от подкожните мазнини. Медицинските проучванията показват, че висцералнте мазнини около корема увеличава риска от редица сериозни здравословни оплаквания. Това са сърдечни заболявания, диабет, инсулти и високо кръвно налягане. Най-новите проучвания също предполагат връзка между коремните мазнини и рака.

Какво причинява мазнини по корема? 

Причините за наднорменото тегло в областта на корема и склонността на някои хора към него се дължат на хормони, възраст, пол и генетика. Но сигурните фактори, които влияят на нивата на коремните мазнини, са режимът на хранене, теглото и физическата активност. Тоест решението да се разделите с нежеланите мазнини по корема е да работите за здравословно тегло и да живеете активно.

Как се измерват висцералните мазнини? 


Изчисляването на индекса на телесна маса (ИТМ)  е често срещан начин да се установи дали имате наднормено тегло. Поддържането на здравословно тегло е едно от най-важните неща, които можете да направите, за да се грижите за здравето си.

Въпреки това всъщност е възможно да сте в рамките на здравословен ИТМ, но все пак да носите висцерална мазнина около кръста си. За да разберете дали имате прекалено много мазнини по корема, трябва да помислите и за измерването на талията. Здравословната обиколка на талията при мъжете е по-малка от 94см, докато при жените е по-малка от 80 см.

Как да намалим висцералните мазнини?


Стресът, безпокойството, депресията и умората не само допринасят за увеличаване на теглото, но и затрудняват отслабването. Погрижите да правите неща, които ви правят щастливи, като прекарване на време с близките ви  или любимо занимание.

Наспивайте се достатъчно, защото нощният сън помага за подобряване на психическото здраве.

Комбинирайте силови тренировки с кардио. Проучванията показват, че комбинация от кардио и силови тренировки може да доведе до по-голяма загуба на тегло, отколкото само едното или другото.

Намалете сладките храни. Изненадващо количество захар в ежедневието  се съдържа в напитките. Намалете газираните, енергийните и спортните напитки. Плодовите сокове, смутита и алкохолът също съдържат големи количества захар.

Групи полезни храни


Поддържайте здравословна диета. Това означава да се храните с разнообразни и полезни храни от петте основни групи: плодове и зеленчуци, сложни въглехидрати, протеини, мазнини и млечни продукти.

Богатите на протеини храни ви карат да се чувствате по-сити и енергични. Това намалява глада и от своя страна – общия прием на калории.  Здравословните източници на белтъчини включват: фасул, грах и леща, сирене, кисело мляко, мазни риби като сьомга или скумрия, яйца.

Сложните въглехидрати освобождават бавно енергия и спомагат за регулиране нивата на кръвната захар. Те са картофи, кафяв ориз, пълнозърнести хлябове, овес.

Мазнините също са основен източник, чрез който телата ни функционират. Храните, съдържащи здравословни мазнини, включват: маслинови, рапични и слънчогледови масла, авокадо, ядки, мазна риба.

Храненето с внимание и подбор на храната, без това да засегне нейното разнообразие и полезно съдържание, е пътят към намаляване на вредните висцерални мазнини. В съчетание със здравословна физическа активност и постоянство, промяната е сигурна, а усилията – възнаградени.