киселото мляко по нашите ширини
Българското кисело мляко започва историята си преди около 4 хил. години във времената на траките. Те забелязали първи, че ако прясното мляко ферментира, се запазва за по-дълго време. Друг ключов момент от историята на тази полезна храна е през 1905 г. Тогава българският микробиолог доктор Стамен Григоров изолира бактерията, на която се дължи ферментацията на млякото – Лактобацилус булгарикус.
Автентичното кисело мляко
И до ден днешен приготвянето на киселото мляко се извършва по същия начин, както преди хиляди години. Ферментацията се получава чрез бактериите Лактобацилус булгарикус (бактерията, осигуряваща специфичния му кисел вкус и полезност) и Стрептококус термoфилус (бактерията, осигуряваща трайността му).
Основен белег, по който се разпознава истинското мляко, е, че при разбиване неговата структура е напълно хомогенна. Не се получава разделяне, образуване на бучки, отделяне на вода. Киселинността на истинското кисело мляко трябва да бъде приятна. Когато млякото е твърде кисело, то е престояло. Освен това при престояване млечно-киселите бактерии постепенно умират. Затова трябва да се консумира веднага след заквасването му.
Дълъг живот с кисело мляко
Заключението e на руския учен Иля Мечников (1845 – 1916) работещ в института на Луи Пастьор в Париж.
Според теорията на проф. Иля Мечников, специалист по чревната микрофлора, в червата се развиват гнилостни процеси, които са виновни за болестите и стареенето. Именно в киселото мляко той вижда противодействие на тези гнилостни процеси. Старостта е болест и може да се лекува, твърди Мечников.
По това време в Монпелие следва българският студент Стамен Григоров (1878-1945). След това той записва медицина в Женева. Именно Стамен Григоров открива бацила на киселото мляко, наречен впоследствие Лактобациликус Булгарикум. Мечников счита, че е открита тайната за дълголетието на българите по това време, именно защото този бацил противодейства на гнилостните процеси в червата.
Кисело мляко за здравословно тегло
Високото съдържание на протеини и калцият в киселото мляко помагат за повишаване нивата на хормони, намаляващи апетита, като пептид YY и GLP-1. Освен това няколко проучвания установяват, че консумацията на кисело мляко е свързана с по-ниско телесно тегло, процент на телесните мазнини и обиколка на талията.
Спазването на режим с кисело мляко намалява приема на калории само до 1200 на ден. Препоръчва се да увелич��те физическата активност, като ходите 30-40 минути всеки ден. Заедно тези фактори водят до калориен дефицит, което ще ви помогне да отслабнете.
Киселото мляко е богато на протеини
Киселото мляко съдържа впечатляващо количество протеин – около 12 грама на 200 грама кисело мляко. Доказано е, че протеинът стимулира обмяната на веществата, като увеличава разхода на енергия или броя на калориите, които изразходвате през деня.
Започване и завършване на тренировката с кисело мляко
Полезните въглехидрати и протеини, които се съдържат в киселото мляко, могат да направят вашата тренировка по-лека. Те ще ви дадат нужната енергия както преди спорт, така и след него, благодарение на витамините от групата В, които съдържа киселото мляко. Изключително важните калий и натрий, ще помогнат да замените загубените електролити при потенето по време на тренировката.
Кисело мляко в борба с остеопорозата
Българското кисело мляко съдържа ценни хранителни вещества за поддържане здравето на костите, включително калций, протеин, калий, фосфор и витамин D. Всички тези витамини и минерали са особено полезни за предотвратяване на остеопороза – състояние, характеризиращо се с отслабване на костите и тяхната чупливост.